Кадетський корпус: на порятунок залишилося менше року

Архітектори-урбаністи з Німеччини три дні у Полтаві працювали над проектом щодо реабілітації і використання напівзруйнованого Кадетського корпусу. А потім представили свої рішення колегам та громадськості.

Кадетський. Фото - Save Poltava

Кадетський. Фото – Save Poltava

Як врятувати й ефективно використовувати історичну будівлю напівзруйнованого Кадетського корпусу, полтавцям допомагають визначитися експерти з Німеччини. Усі троє мають чималий досвід у ревіталізації старих промислових зон. Зокрема, річкового порту у містечку Офенбах та великої ткацької фабрики і належного до неї комплексу споруд у невеликому містечку Бохольт, майже на умовному кордоні з Нідерландами.

32 гектари порту перетворили на престижний житловий район з крамницями, офісними центрами, парками, пляжами та велодоріжками, також створили там локацію для митців. Причому місто профінансувало лише перекриття даху закинутого складського приміщення та придбало усі необхідні для ремонту матеріали. Подальшу ж реконструкцію будівлі місцеві скульптори та художники виконали власноруч.

Оффенбах, колишній порт

Оффенбах, колишній порт

– Що конкретнішим ставав наш план, то більше інвесторів знаходилося. Так, ревіталізація старого порту коштувала недешево. Але вона принесла місту навіть набагато більше користі, ніж можна було очікувати. Офенбах, який розташувався майже на околиці великого Франкфурта, раніше вважався ніби невдалою, негарною сестрою цього розвиненого міста. Але після оновлення території порту він “ожив”. Нерухомість тут подорожчала, рівень безробіття серед місцевих мешканців, який раніше сягав 15%, зменшився. Навіть сучасну початкову школу – першу за 30 років – побудували, – каже експертка Божіка Нірманн.

Архітектори показують слайди: неподалік пляжного комплексу, де менш забезпечені німці можуть вирощувати собі городину у горщиках, залишили портовий кран – на згадку про минуле. А ось які перетворення відбулися з колишньою ткацькою фабрикою: тепер тут велика зала для конференцій, концерт-холи і навіть ресторан на даху, звідки відкривається незвична навіть для місцевих машканців панорама міста. Перетворення у Бохольті тривали 15 років і ще продовжуються.

– Ми показуємо все це, щоб пояснити: ми – не інопланетяни, які спустилися з неба і вчать вас що робити. Колись ми були у такому ж становищі, як і ви. Наші міста також потерпали від безробіття та браку коштів. Ми теж не знали, що робити з цими величезними, у десятки гектарів, занедбаними територіями. Лише розуміли: більше вони не можуть залишатися такими. Ми довго радилися з експертами, фахівцями, представниками влади, місцевими мешканцями. І врешті створили простори, де добре усім,  – говорить Ульріх Пасслік.

Фабрика-ресторан

Фабрика-ресторан

Утім, готового рішення про те, на що можна перетворити Кадетський корпус, експерти не надали. Вони упевнені: потрібно іще чимало консультуватися зі спеціалістами та місцевими жителями про це. Єдина одностайна вимога – законсервувати будівлю вже цього літа.

– Усі так звані несучі конструкції – у придатному стані. Звісно, що вище ми піднімалися, то гіршу картину бачили. Однак загрози руйнування ще немає. Однак – лише за умови, що вже до цієї зими на будівлі з’явиться дах, також будуть закриті всі вікна і двері. Лише це врятує Кадетський від повного занепаду. Пам’ятайте: часу у вас зовсім небагато. Інакше загроза втратити його – величезна.

Експерти також не радять збільшувати приміщення всередині Кадетського. Тобто, зносити будь-які стіни. Це треба врахувати, визначаючи, як приміщення може змінити своє призначення.

– Навряд чи тут може бути великий торговий центр або спортклуб, тим більше, що поряд немає парковки для великої кількості авто. Тобто, інфраструктурно споруда не передбачає, що тут може бути одночасно велика кількість людей.

Також експерти наполягають: Кадетський корпус і прилеглі до нього споруди треба розглядати в комплексі. І консервувати, і реставрувати, і визначати нове призначення – так само. З огляду на значну площу, обмежуватися одним-єдиним функціональним призначенням зовсім не обов’язково. Наприклад, тут можуть бути і офіси, і майстерні, і маленькі творчі крамнички, і ресторан одночасно. Але це – лише один з купи варіантів.

Фахівці пропонують полтавцям кілька кроків для ревіталізації Кадетського:

– визначитися з концепцією перетворень;

– створити мережу інвесторів – приватних і державних, які можуть зацікавитися будівлею;

– створити єдину проектну організацію, яка відповідатиме за оновлення історичних будівель чи інших подібних об’єктів у місті; це важливо хоча б тому, що приватний інвестор точно не матиме бажання отримувати погодження у чиновників незліченої кількості управлінь та служб.