ЗЕМЛЯ ПО БАРТЕРУ ТА БЕЗХАЗЯЙНІ ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ. ЧАСТИНА ІІ

01 січня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель с/г призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» (далі — Закон 2498-VIII).

 

 

Зазначений Закон у 2019 році принципово змінює правила гри у аграрному секторі. Найбільш вагомі зміни положення закону:

 

 

Закріплено поняття «невитребувана земельна частка (пай)» та «нерозподілена земельна ділянка». Розпорядником таких земель є сільська, селищна чи міська рада.

 

Цікаво, що на законодавчому рівні вперше було закріплено поняття «невитребувана» та «нерозподілена» земельна ділянка, до цього ж зазначені терміни використовувались у правозастосовній діяльності.

Досить спірним є визначення саме «невитребуваної» земельної частки. Зокрема, це частка (пай), на яку не отримано документ, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).

 

Станом на 01 січня 2019 року, всі земельні частки (паї), на які власникам було видано свідоцтва (сертифікати), але які не були виділені в натурі (на місцевості), згідно з новим законодавством – є невитребуваними земельними частками (паями).

До виділення в натурі та державної реєстрації права власності, розпоряджатись вказаними землями буде сільська, селищна, або міська рада.

 

Якщо до 01 січня 2025 року власник такої частки (паю) або спадкоємець не оформить право власності на земельну ділянку – вважається, що власник відмовився від одержання земельної ділянки і така частка (пай) після її формування буде передана у комунальну власність відповідної територіальної громади в порядку визнання майна безхазяйним.

 

Тобто, до 2025 року власників земельних часток (паїв) можуть позбавити їх власності. Але, враховуючи практику останніх років про визнання майна безхазяйним, чи будуть територіальні громади реалізовувати вказані норми – поки що невідомо.

 

Але в будь-якому випадку, є загроза позбавлення власників земельних часток (паїв) хоч і невеликого, але доходу за оренду їх часток (паїв). Адже, з 01 січня 2019 року не виділені в натурі земельні частки (паї) вважаються невитребуваними ділянками і можуть бути передані в оренду третій особі на підставі рішення відповідної ради.

 

 

 

 

По матеріалам Ліга.Блоги