ОТРИМАННЯ СПАДЩИНИ БЕЗ СУДУ АБО ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИ ПРАВО ВЛАСНОСТІ ЗА ОСОБОЮ, ЯКА ВЖЕ ПОМЕРЛА?

Раніше нотаріус, у якого відкрита спадкова справа, не міг видати свідоцтво про право на спадщину, якщо померла особа, після якої спадкується майно, за життя не здійснила реєстрацію речових прав на нерухоме майно, яке входить до складу спадщини.

У таких випадках спадкоємцям доводилось звертатися до суду і встановлювати факт належності конкретного нерухомого майна померлій особі та власне право на спадкування такої нерухомості.

Позов про визнання права власності в порядку спадкування супроводжується низкою складнощів, таких як необхідність проведення експертної оцінки майна з метою визначення судового збору, його сплата, витрати на юриста та довготривалий термін очікування результату. Судові інстанції були буквально перевантажені подібними справами, але у спадкоємців не було іншого вибору.

Внаслідок законодавчих змін, вже у 2017 році запрацювала система реєстрації прав за померлою особою. Норми чинного законодавства дозволяють спадкоємцям бути заявниками в процедурі державної реєстрації прав за спадкодавцем. Для цього подаються документи, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на нерухоме майно, витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи та документ, що містить відомості про склад спадкоємців.

Таким чином, право власності реєструється за особою, яка за життя не встигла цього зробити, з обов’язковим зазначенням відомостей про смерть такої особи. Така новація дає спадкоємцям можливість отримати спадщину в повному обсязі у звичайні строки та без необхідності звернення до суду.