Бюро технічної інвентаризації міжрегіональне (+38) 050 308 84 42
Бюро технічної інвентаризації міжрегіональне (+38) 068 743 24 79 обслуговуємо по всій території України
головна новини контакти вiддiлення про нас нашi клiєнти партнери
комплексний пiдхiд заощаджує час БТІ М на LinkID БТІ М на Фейсбук

ЯКЩО СУСІД НЕ ПОГОДЖУЄТЬСЯ ПІДПИСУВАТИ АКТ УЗГОДЖЕННЯ МЕЖ...

 

         Вимога погодити межі земельної ділянки з суміжними землевласниками та землекористувачами передбачена ст.. 198 ЗК України при проведенні кадастрової зйомки під час розробки землевпорядної документації для оформлення прав на земельну ділянку.

         Якщо мова йде про оформлення прав на земельну ділянку, яка перебувала у користуванні громадянина, то землевпорядною організацією розробляється технічна документація щодо встановлення (відновлення) земельної ділянки в натурі (на місцевості). Якщо ж земельна ділянка виділяється із земель запасу вперше розробляється проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (ст.. 123 Кодексу). Оскільки при розробці технічної документації і проекту відведення земельної ділянки кадастрова зйомка є обов’язковою, то й погоджувати межі із суміжними землевласниками і землекористувачами необхідно.

Навіть якщо у 90-х роках на приватизовану земельну ділянку було отримано власником державний акт, однак ділянка не була внесена до Державного земельного кадастру та немає кадастрового номера, для її державної реєстрації необхідно замовляти технічну документацію зі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (п.2 Перехідних та Прикінцевих положень Закону «Про державний земельний кадастр»). У цьому випадку погодження меж є обов’язковим тоді, коли не співпадає площа земельної ділянки, зазначена у державному акті на право власності, з її фактичною площею. Так, відповідно до ст.. 106 ЗК України власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістилися або стали невиразними.

Порядок дій зі встановлення меж земельної ділянки визначений Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженою наказом Держкомзему України від 18.05.2010 р. № 376.

Відновлено до п. 3.12 зазначеної Інструкції закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою. Повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п’ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур’єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв’язку, які забезпечують фіксацією повідомлення.

Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез’явлення, якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається в акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.

Якщо власник або користувач суміжної земельної ділянки не з’явився або відмовляється погоджувати межі, вони можуть встановлюватися і без підпису суміжників, якщо їх належним чином було повідомлено, про що складається акт.

У випадку, коли є підозра про самовільну зміну меж сусідом, або про можливий межовий конфлікт, доцільно крім письмового попередження сусіда, задіювати або представників місцевої ради, або земельну комісію, утворену місцевою радою. Так, ч.3 ст. 158 ЗК України встановлено, що органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.

Тобто для встановлення меж земельної ділянки власнику не обов’язково налагоджувати дружні зв’язки з сусідами – достатньо їх просто попередити про проведення таких робіт належним чином та за необхідності звернутися до місцевого самоврядування.